Elődeink nyomában, hagyományaink útján az Alföldön és a Székelyföldön
A pályázat megvalósítása során a magyarországi és az erdélyi tanulók felkutatják szűkebb környezetük kulturális értékeit, összegyűjtik és megosztják egymással a hagyományokat, szokásokat, melyek ápolása fontos.
A magyarországi tanulók az alföldi, ezen belül a jászsági és kunsági kulturális értékek felkutatását és bemutatását vállalják, az erdélyi diákok a székely hagyományokkal ismertetik meg a szolnoki diákokat.
Cél a kultúra, a hagyományápolás iránti elköteleződés tovább erősítése.
"A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása!" (Morus Tamás)
Erdélyi diákok utazása Magyarországra
1. napon a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Elméleti Líceum 10. osztályos tanulóinak utazásaSzolnokra.
2. napon délelőtt a szolnoki tanulókkal együtt megnézik a város nevezetességét, a Rep Tárkiállítást.
Délben bemutatják az iskola tanulóinak a Székelyföldön és az Alföldön gyűjtött, az együttműködés keretében a két osztály tanulói által készített műsort.
Délután a szolnoki tanulók bemutatják iskolájukat a vendégeknek, néhány tanórára is bekísérik őket. Ezt követi a város bemutatása.
Este az iskolában a vendég tanulók bemutatkozó programját közös játék, zenehallgatás, beszélgetés követi.
3. napon a szolnoki tanulókkal együtt kirándulás Ópusztaszerre. Délután Szegeden ismerkednek a Dóm térnevezetességeivel.
4. napon Budapestre látogatnak a vendégtanulók szolnoki diákokkal együtt. Országház, Budavári Palota, Mátyás templomlátogatása.
Délután a csoport Budapesten városnéző hajóúton vesz részt, ahol a Dunáról tekinthetik meg a város nevezetességeit, és közben fülhallgatóból követhetik a látottakat.
5. napon a csoport utazikKézdivásárhelyre.
Szolnoki diákok utazása Erdélybe
1. nap: Szolnok – Vajdahunyad- Kézdivásárhely Vajdahunyad váránál, a várkastély látogatása.
2. nap: Látogatás a Nagy MózesGimnáziumban.
Délelőtt a tanulók ismerkedése, a szolnoki diákok bemutatkozó előadása. Délután a vendéglátó tanulókkal közös kirándulás Európa természeti ritkaságaihoz, a Szent-Anna tóhoz, a Mohosi tőzegláphoz és a Torjai büdösbarlanghoz. Szent Anna kápolna felkeresése – Szent Anna az osztály védőszentje. Látogatás a Csernátoni Haszmann Pál falumúzeumba – ismerkedés a székely kulturálisértékekkel.
Este: Séta Kézdivásárhelyen, közös beszélgetés az erdélyi diákokkal.
3. napon délelőtt a vendéglátó tanulókkal közös kirándulás Brassóba. Délután kirándulás Törcsvárra ( Drakula kastély megtekintése ) és látogatás Barcarozsnyóra (séta avárhoz).
4. napon délelőtt a vendéglátó tanulókkal közösen Sepsiszentgyörgy nevezetességeinek megtekintése. Délután túra a Brassó-közeli Négyfalu mellett található Hét Létra kanyonba. Este a vendéglátó diákokkal közös búcsúest, ahol beszélgetéssel elevenítjük fel a látogatás eseményeit, játékkal, zenehallgatással tesszük emlékezetessé az együtt töltöttnapokat.
5. napon utazás Szolnokra, közben ismerkedés Nagyszeben látnivalóival. A buszon a megszerzett ismereteket mérő tesztkitöltése.