HATÁRTALANUL! pályázat - Együttműködés gimnáziumok között
HAT – 18-02-0186
Ősi könyvek, könyvtárak, könyvnyomtatók Magyarországon és Erdélyben
A pályázat célja, az erdélyi magyarsággal kapcsolatos ismeretek bővítése, a két iskola tanulói közötti kapcsolat kialakulásának segítése, a régi magyar irodalom emlékeinek megismerése.
A megvalósításra 2019 márciusában és májusban kerül sor.
A program résztvevői: a szolnoki Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola 10. A és B osztályos tanulói, és a nagyenyedi Bethlen Gábor Református Kollégium 10. osztályos diákjai.
Programok: könyvtárak, levéltárak, templomok, emlékhelyek felkeresése; kivételes elődeink munkásságának feldolgozása; bemutatkozó kulturális műsorok előadása; kirándulások, túra; sportverseny, vetélkedő, táncház.
A programok megvalósulása után kiállítás készítése a program eseményeiből, közös fotóalbum készítése, felajánlása könyvtárainknak.
A magyarországi programrész tartalmaz a nagyenyedi diákoknak városnéző szolnoki sétát, budapesti és egri kirándulást. Itt nevezetességeink megtekintésére, és az Országos Széchenyi Könyvtár, a Mátyás templom és az egri vár meglátogatására kerül sor.
A nagyenyedi programrész tartalmaz a szolnoki diákoknak nagyenyedi városnéző sétát, gyulafehérvári kirándulást, mindkét helyen könyvtár, ill. levéltárlátogatásra kerül sor, majd egy gyalogtúra is lesz a Szolcsva patak völgyében.
Mindkét programrészben lesznek témafoglalkozások, amelyeken olyan kivételes magyar emberek munkásságát dolgozzuk fel, akik tettek a magyar kultúráért, könyvnyomtatásért, a helyesírás egységesítéséért. Bibliát fordítottak, énekes gyűjteményeket szerkesztettek.
Az 1. alkalommal a XVI-XVII. századi alkotók közül Szenczi Molnár Albert, Sylvester János, Heltai Gáspár, Geleji Katona István, Apáczai Csere János, Misztótfalusi Kis Miklós életét dolgozzuk fel kiselőadások, prezentációk formájában.
A 2. alkalomra a szerzők egyes munkáinak olvasását, elemzését tervezzük. Fontosak a bibliai szemelvények, (zsoltárfordítások), hiszen mindkét intézmény egyházi iskola. Ezek mellett világi szépirodalmi szemelvények vizsgálatát is elvégezzük 1-1 szempont szerint. (Fabulák.) Megvizsgáljuk a korai nyelvtanok jellegzetes vonásait, különlegességeit, maitól való eltérésüket is.
Mindkét alkalommal lesznek játékos, kikapcsolódásra, ismerkedésre alkalmas programokat is, vetélkedő, sportverseny, táncház.